Prawidłowe oświetlenie dróg jest bardzo ważnym aspektem, ponieważ może zmniejszyć zarówno wypadki komunikacyjne, jak i liczbę popełnianych przestępstw. Wiedziano o tym już w XV wieku, kiedy to zaczęto stosować pierwsze oświetlenie na drogach. Jak wyglądały stare lampy uliczne i jak stosowano je w praktyce? O tym opowiemy w poniższym artykule!

Jak wyglądały pierwsze latarnie?


Nikogo nie zdziwi fakt, że na początku do oświetlania przestrzeni nocą stosowano pochodnie, lampki karbidowe i olejowe. Pierwszą latarnię uliczną postawiono w Londynie w 1417 roku i od tamtej pory długo nie nastąpił przełom w tej kwestii. Aż do XIX wieku, kiedy to technologia lamp ulicznych poszła do przodu i zaczęto stosować inne rozwiązania. Jakie?

Lampa uliczna na gaz


Lampa gazowa, jak sama nazwa wskazuje, wytwarza światło w wyniku spalania gazu. Tego rodzaju oświetlenie, gościło na ulicach od XIX wieku. Co ciekawe, nawet dziś możemy spotkać pewną ilość egzemplarzy w Warszawie czy Wrocławiu. Pierwsza tego typu lampa uliczna została umieszczona w Londynie w 1809 roku. Choć dobrze sprawdzały się na ulicach miast, to nie zagościły w domach mieszkańców ze względu na konieczność doprowadzenia tam gazu, co na obecne czasy nie było prostym zadaniem. 

Lampa naftowa na ulicach


Chemik polskiej narodowości Ignacy Łukasiewicz obmyślił i skonstruował pierwszą lampę naftową. Powstała ona w efekcie prac nad destylacją ropy naftowej i okazała się mniej kosztowna w eksploatacji zarówno od olejów, jak i oświetlenia gazowego. Lampa naftowa zagościła nawet w domach mieszkańców ze względu na większą wydajność niż zwykłe świece. Pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa została stworzona w 1854 roku w miejscowości Gorlice. 

Elektryczna latarnia uliczna


Kiedy pojawiły się pierwsze samochody na ulicach, wzrosło zapotrzebowanie na efektywne oświetlenie. Wcześniej powszechnie stosowane lampy zostały wyparte przez elektryczne, które charakteryzowały się lepszą jakością światła. Wytwarzały one światło poprzez przepływ prądu elektrycznego. Jednak do Polski dotarły one dopiero w roku 1904, kiedy to założono pierwszą elektrownię. Choć na początku stosowano nieekonomiczne lampy łukowe, to już wkrótce zastąpiono je lepszymi, żarowymi egzemplarzami.

Pokaż więcej podobnych artykułów
  • Nowoczesna i klasyczna odzież wojskowa

    W drodze do nowoczesności Nowoczesne rozwiązania możemy spotkać praktycznie w każdej przes…
  • Jak dobrać lampy do stołu?

    Gdzie umieścić niedawno kupione lampy w sklepie online https://edisonlighting.pl/? Bardzo …
  • Aminokwasy

    Stosowanie aminokwasów jest ważną kwestią, ze względu na bardzo szerokie zastosowanie. Sup…
Pokaż więcej od Dariusz
Pokaż więcej w Technologie
Komentarze są wyłączone

Zobacz także

Nowoczesna i klasyczna odzież wojskowa

W drodze do nowoczesności Nowoczesne rozwiązania możemy spotkać praktycznie w każdej przes…