Stosowanie aminokwasów jest ważną kwestią, ze względu na bardzo szerokie zastosowanie. Suplement tego typu dedykowany jest zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów, a dyscypliny sportowe nie mają znaczenia. Przedstawiciele sportów siłowych, wytrzymałościowych, czy sylwetkowych powinni wspierać swój organizm stosując odżywki zawierające aminokwasy. Najbardziej powszechną odżywką tego typu jest mieszanka aminokwasów BCAA, która zawiera 3 odrębne aminokwasy, takie jak leucyna, walina i izoleucyna.

Czym jest BCAA?

To odżywka zawierająca mieszankę 3 odrębnych aminokwasów- każdy z nich posiada inne właściwości, a połączenie ich oferuje ogromne korzyści dla sportowca. Każdy z aminokwasów pełni swoją funkcję i jest pozyskiwany przez organizm w innych sposób.

Leucyna

Leucyna jest aminokwasem egzogennym, czyli takim, który należy dostarczyć organizmowi z zewnątrz, kiedy sam nie potrafi zaspokoić jego potrzeby. To ważna kwestia, ponieważ w przypadku braku suplementacji, w wielu przypadkach nie jest możliwe, aby zaspokoić ten niedobór. Ten aminokwas odpowiada za zwiększenie syntezy białek i wzmocnienie działania insuliny.

Izoleucyna

Również jest aminokwasem egzogennym i dodatkowo występuje naturalnie w produktach, które zawierają białko np. mięsie, orzechach i różnych przetworach mięsnych. Izoleucyna stanowi zapasowe źródło energii, w przypadku niewystarczającej ilości glukozy lub kwasów tłuszczowych. Jest niezbędna podczas procesu syntezy białek.

Walina

To również aminokwasy egzogenny, który uczestniczy w syntezie białek. Walina bierze udział w procesach naprawczych i zapobiega procesom katabolicznym.

Pokaż więcej podobnych artykułów
Pokaż więcej od Dariusz
  • Jak praktykować jogę podczas menstruacji?

    Nauczyciele jogi zalecają stosowanie innych wariantów wykonywanych pozycji, rela…
  • Sportowe kontuzje

    Nasze ciało jest stworzone do życia pełnego wrażeń. Około 600 mięśni szkieletowych i ponad…
Pokaż więcej w Sport
Komentarze są wyłączone

Zobacz także

Stare lampy uliczne – jak dawniej wyglądało oświetlanie dróg?

Prawidłowe oświetlenie dróg jest bardzo ważnym aspektem, ponieważ może zmniejszyć zarówno …