Strona główna Sport Sportowe kontuzje

Sportowe kontuzje

1,456

Nasze ciało jest stworzone do życia pełnego wrażeń. Około 600 mięśni szkieletowych i ponad 100 stawów zapewnia nam ruch. Z taką ilością nie ciężko o kontuzję. Na szczęście nadwyrężeniom, siniakom, skurczom mięśni czy nadmiernemu rozciągnięciu można uniknąć odpowiednio rozgrzewając się przed ćwiczeniami. A jeśli tak się stanie, odpowiednia pierwsza pomoc i dobra opieka szybko pozwolą nam stanąć na nogi.

Sprawdź: Bydgoszcz fizjoterapia

Większość kontuzji sportowych ma miejsce w sportach zespołowych, prawie połowa w piłce nożnej, a następnie w piłce ręcznej – prawie 15%. Nagłe zmiany kierunku, szybkie zatrzymania i nagła ucieczka z łatwością powodują przekroczenie granic możliwości stawów, więzadeł i mięśni. Na przykład szybki start – taki jak kontratak – może spowodować, że mięsień, który nie jest dobrze rozgrzany lub już zmęczony, pociągnie linkę bez dalszych ceregieli. Rezultatem jest bolesny naciągnięty mięsień, który wymaga kilkudniowej przerwy.

Jeśli stopa, ręka, łokieć lub kolano są nadmiernie skręcone po skoku lub z innych powodów, może dojść do uszkodzenia więzadeł zewnętrznych, ścięgien lub torebki stawowej. Kolizje lub nierówne lądowania mogą również wpływać na mięśnie. Siniak rozrywa drobne naczynia krwionośne w mięśniach, tworząc krwiak – powszechnie znany jako siniak – któremu często towarzyszy bolesny obrzęk.

Kiedy mięśnie mają zakwasy

Czasami wystarczy praca w ogrodzie, aby następnego dnia nie móc się ruszyć. Obolałe mięśnie nazywamy takimi bólami, przed którymi nie oszczędza się nawet najlepiej wyszkolony zawodnik. Skąd pochodzą, wciąż nie jest naukowo wyjaśnione. Niedawno naukowcy celowali w drobne urazy włókien mięśniowych jako czynnik wywołujący zakwasy po sporcie: nietypowy ładunek powoduje uszkodzenie małych części włókien mięśniowych. Powstałe obrzęki mają powodować ból.

Pokaż więcej podobnych artykułów
Pokaż więcej od Redaktor
  • Jak praktykować jogę podczas menstruacji?

    Nauczyciele jogi zalecają stosowanie innych wariantów wykonywanych pozycji, rela…
  • Aminokwasy

    Stosowanie aminokwasów jest ważną kwestią, ze względu na bardzo szerokie zastosowanie. Sup…
Pokaż więcej w Sport
Komentarze są wyłączone

Zobacz także

Geodezja a prawa do użytkowania ziemi i regulacje prawne

Geodezja, jako dziedzina nauki zajmująca się pomiarami i badaniami przestrzeni geograficzn…