Strona główna Mieszkanie Czy okno może oszczędzać energię?

Czy okno może oszczędzać energię?

1,771

Już w październiku rozpoczynają się rozmowy o rachunkach za ogrzewanie w pewnych środowiskach ciągnące się niemal w nieskończoność. Toczą się one w biurach, urzędach i przychodniach, okazuje się przy tym, że na wygórowane rachunki narzekają zarówno robotnicy budowlani, jak i profesorowie wykładający na wyższych uczelniach.

Wszyscy solidarnie wyrażają przy tym niezadowolenie z polityki polegającej na dyktowaniu kolosalnych cen za ogrzewanie i sugerują, że każde rozwiązanie jest lepsze niż to, które sami wybrali. Rzeczywiście, decyzja o rodzaju ogrzewania w domu lub mieszkaniu nie jest łatwo, a tym samym nietrudno również popełnić błąd podczas jej podejmowania, warto mieć jednak na uwadze to, że wysoki koszt ogrzewania to bardzo często skutek uboczny naszych własnych zaniedbań. Szacuje się, że nieszczelne okna mogą prowadzić do utraty aż dwudziestu procent ciepła w domu jednorodzinnym i blisko czterdziestu pięciu procent w bloku, najwyższy zatem czas, aby przyjrzeć się im krytycznej. Pamiętajmy jednak, że nie tylko okna mogą nam pomóc w oszczędzaniu – odpowiednia elewacja również! Jeśli zastosujemy np. płyty cementowe elewacyjne które charakteryzują się dużymi właściwościami izolacyjnymi, również nasze rachunki się obniżą.

Wybierając okna zazwyczaj przyglądamy się krytycznie przede wszystkim ich ramom, tymczasem okazuje się, że w wielu domach ciepło wydostaje się na zewnątrz przede wszystkim na skutek niewłaściwego doboru szyb. Zazwyczaj w oknach pojawiają się tak zwane wkłady dwuszybowe, jeżeli jednak zależy nam na komforcie i bezpieczeństwie własnym i domowników, warto zastanowić się nad pewną inwestycją. Wkłady trzyszybowe stosowane w oknach są zazwyczaj nieco droższe, fachowcy uważają jednak, że znacząco podnoszą poziom energooszczędności okien.

Przed zakupem okna warto przyjrzeć się krytycznie również jego ramie, okazuje się bowiem, że niedociągnięcia w tym zakresie również mogą mieć wpływ na niższy komfort cieplny w pomieszczeniu. W tym miejscu warto zresztą podkreślić, że wymiary profilu często mają w tym wypadku znaczenie większe nawet niż liczba komór. Istotne jest również samo wzmocnienie ramy, najczęściej wykorzystywana w tym celu stal nie jest bowiem wcale najwydajniejszym izolatorem. Kompozyty poliestrowo-szklane, o których mówi się coraz częściej jako o alternatywie dla wzmocnień stalowych, charakteryzują się na ogół wyższą ceną, ponieważ jednak w ślad za nią rośnie również ich energooszczędność, coraz więcej osób zgadza się na tego rodzaju inwestycję. Kupując okno dobrze jest zatem pamiętać o tym, że nie tylko jego cena może okazać się źródłem naszej satysfakcji.

Pokaż więcej podobnych artykułów
Pokaż więcej od Redaktor
Pokaż więcej w Mieszkanie
Komentarze są wyłączone

Zobacz także

Tajemniczy Świat Feromonów i Ich Wpływ na Percepcję Zapachów

Feromony, choć niewidzialne i często nieuchwytne, odgrywają kluczową rolę w świecie natury…