Pocenie się jest ważnym sposobem utraty ciepła przez organizm przez parowanie i kontrolowania temperatury. Nasza skóra pokryta gruczołami potowymi – w samych pachach może ich być 50 000. Inne obszary, w których mamy najwyższe stężenia gruczołów potowych, to dłonie, podeszwy i czoło. Sprawdź: Dermatolog Świecie

Około 3% osób choruje naa nadmierne pocenie się, określane przez dermatologów jako nadmierna potliwość, a dla tych osób upalne letnie dni mogą być szczególnie krępujące, powodując powstawanie plam na odzieży i kropelkach potu, które mogą być widoczne dla innych osób lub powodując zwilżenie dłoni mogą powodować uścisk dłoni lub kontakt fizyczny.

W aptekach można nabyć silne antyperspiranty zawierające 20% heksahydratu glinu. Należy je nakładać na noc na czystą, suchą skórę. Zabiegi jonoforezy, należy stosować prąd elektryczny o niskim natężeniu do kąpieli skóry w małej kąpieli ręcznej i może być stosowany do zapobiegania poceniu się dłoni i stóp. Zastrzyki z botoksu są bardzo skuteczne w przypadku pocenia się pod pachami i na czole, a także na dłoniach. Wreszcie, dla osób, które mają potliwość obejmującą całe ciało, pomocne mogą być zabiegi tabletkami. Z wszelkimi objawami warto jednak najpierw udać się do dermatologa.

Pokaż więcej podobnych artykułów
Pokaż więcej od Redaktor
Pokaż więcej w Zdrowie
Komentarze są wyłączone

Zobacz także

Czy kosmetyki naturalne są lepsze dla naszej skóry?

Kosmetyki naturalne zyskują coraz większą popularność wśród konsumentów na całym świecie, …